Vintage plagáty – dekorácie na stenu v retro štýle

Vintage plagát

Na rozdiel od moderného štýlu, ktorý je v súčasnosti bežný v interiérovom dizajne, sa objavil nový trend dekorácie v štýle vintage. Ak ste fanúšikom atmosféry 50., 60. alebo 70. rokov, vintage plagáty môžu byť dokonalým doplnkom na výzdobu stien podľa toho, čo ulahodí vašej duši.

Filmové vintage plagáty

Najjednoduchším spôsobom, ako do svojich štyroch kútov vniesť vintage štýl, je vybrať si filmové plagáty z daného obdobia. Časy, keď na veľkom plátne triumfovali hviezdy ako Marilyn Monroe, Greta Garbo a Audrey Hepburn, vyvolávajú nostalgiu a túžbu po svete, ktorý sa zdal byť nedotknutý dnešnými problémami.

Tým, že si na steny zavesíme retro plagáty so scénami z filmov ako Raňajky u Tiffanyho, Moulin Rouge, Casablanca alebo Odviate vetrom, dáme našim myšlienkam zámienku, aby sa preniesli do bezstarostných dní, a zároveň ukážeme, že… máme dobrý filmový vkus a vážime si klasiku.

Botanické vintage plagáty

Botanické plagáty, štylizované ako staré rytiny z herbárov, botanické atlasy alebo… príručky pre šepkárov a bylinkárov, sú tiež veľmi obľúbené v kategórii vintage. Pôvab týchto kresieb je nepopierateľný, navyše sa hodia do interiéru v akomkoľvek štýle – stačí zvoliť správnu farebnú schému. Čiernobiela, tlmená zelená alebo možno sépia? Vintage plagáty, hoci sú zachované v podobnom štýle, sa vyrábajú v mnohých odtieňoch.

Stojí za to vyhľadať svoje obľúbené rastliny (možno tie, ktoré rastú v našej záhrade?) a vytvoriť pre ne miesto na stene. Zaujímavé bude mať napríklad celú galériu zarámovaných rytín zobrazujúcich rôzne časti tej istej rastliny alebo rastliny príbuzných druhov, prípadne zbierku byliniek, ktoré nájdete vo svojom okolí – aby ste si mohli zaznamenať ich podobu skôr, ako príde čas ich zberu.

Staré propagandistické plagáty

Ďalšou zaujímavou kategóriou vintage plagátov sú propagandistické plagáty. V závislosti od kontextu, v ktorom sú umiestnené, ukazujú, že osoba, ktorá priestor vyzdobila, má zmysel pre humor, oceňuje iróniu alebo sa jednoducho zaujíma o históriu.

Fanúšikovia komunistickej éry tu nájdu farebné plagáty plné kontrastov a významných symbolov s heslami ako “ženy na traktoroch”, “cukor posilňuje” alebo známy plagát s mužom odmietajúcim alkohol ráznym gestom. Zaujímavé sú aj americké propagandistické plagáty, ktoré napríklad vyzývajú ľudí, aby vstúpili do armády, alebo naopak kričia “žiadnu vojnu!”

Nech už je naša obľúbená téma akákoľvek, plagáty v štýle vintage sú určite originálnou dekoráciou. Využime široký výber plagátov na trhu.

Mohlo by vás zaujímať…