Úzka predsieň – aká farba stien, nábytku a doplnkov sa hodí do úzkej miestnosti?

Úzka predsieň

Chodba nie je len predsieňou domu, je to miesto, kde sa začína celý príbeh domu. Tu sa zdravíme a lúčime, tu nechávame svoje vrchné oblečenie, kľúče a poštu. Napriek dojmu je to jedna z najnáročnejších častí nášho obydlia, a aj keď neohromí svojou veľkosťou, vyžaduje si premyslené usporiadanie, aby bola funkčná, pohodlná a príjemná na pohľad. Malá, úzka chodba je výzvou: musí byť schopná pojať veci v kompaktnom priestore a jej vzhľad by mal priťahovať pozornosť, byť príťažlivý a poskytovať príjemnú cestu každodenným životom. Navrhujeme, ako zariadiť úzku chodbu.

Merajte svoje nápady v centimetroch – pripravte si úzku chodbu na zmenu

Predtým, ako sa zdanlivo nenápadná úzka chodba premení na modernú a funkčnú predsieň, je potrebné vziať do rúk meter a zošit ako zbraň. Bude potrebné zmerať jej povrch vrátane dverí a zdrojov svetla. Zlaté pravidlo hovorí, že pohodlná chodba by mala byť široká najmenej 1,2 metra.

Po zmeraní a odpočítaní potrebnej šírky chodby môžeme začať plánovať priestor. Optimálnym riešením pre vrchné oblečenie sú panelové skrine, ktoré si môžeme buď objednať, alebo skúsiť vyrobiť sami. Nebojte sa zrkadiel, ktoré dokonale odrážajú svetlo a opticky zväčšujú priestor. Naplánujte si miesto na skrinku na topánky, ktorá môže byť zároveň komodou. Ak sa rozhodneme pre skriňu v kombinácii s otvorenou skriňou, ušetríme veľa miesta.

Meranie a plánovanie je ten správny čas na preskúmanie rozmiestnenia zdrojov svetla. Jedna centrálna jednotka v úzkej chodbe rozhodne nestačí. Oplatí sa pristúpiť k väčšej rekonštrukcii a inštalovať rozvody na viacerých miestach na stenách – takto môžete dodatočne osvetliť úzky priechod a zároveň presvetliť interiér.

Farebné nápady pre úzku chodbu

Malé a úzke priestory nemajú radi tmu, preto okamžite odmietnime akékoľvek tmavé farby, ktoré by interiér len stlmili. Tí, ktorí milujú bielu, ju môžu použiť na všetkých stenách, ale je dobré siahnuť po rôznych odtieňoch bielej alebo ju skombinovať so striebornými doplnkami. K nevinnej bielej farbe sa hodia kombinácie prírodného dreva, ecru a svetlosivých doplnkov.

Na druhej strane módne pastelové farby vnesú do interiéru trochu jarnej radosti, treba však pamätať na to, že farby by mali mať takzvaný čistý lesk, takže by sa v nich nemala miešať tmavomodrá, tmavosivá alebo čierna. Na druhej strane sú žiaduce svetlé béžové, citrónové, piesočnaté žlté, ružové, šťavnaté zelené a modré farby. Dobrým nápadom je siahnuť po saténových farbách, ktoré priestor dodatočne rozžiaria a vnesú doň nádych exkluzivity.

Mohlo by vás zaujímať…