Typy fototapiet – aký materiál zvoliť na fototapetu?

Nástenná maľba na stene

Spôsob zariaďovania interiérov sa neustále mení a je čoraz zriedkavejšie nájsť v novo zrekonštruovanom byte alebo dome miestnosti s jednotnou farbou stien. Existuje mnoho variantov, ako zariadiť priestor, ale jedným z najobľúbenejších je fototapeta. Zvýrazní miestnosť alebo ju môže zväčšiť, v závislosti od požadovaného výsledku si môžete vybrať vzor aj jeho typ. Čo treba zohľadniť pri jej výbere, aby sa dosiahol požadovaný účinok?

Aký je rozdiel medzi fototapetou a bežnou tapetou?

Hlavný rozdiel je v účele, tapety môžu ísť po celej miestnosti na ktorúkoľvek zo stien namiesto maľovania, zatiaľ čo fototapeta sa používa na zvýraznenie miestnosti.

Fototapety najčastejšie pokrývajú len jednu zo stien miestnosti.

Môže byť zdobená krajinkami, kvetinovými alebo geometrickými motívmi, čo je úplný opak jednotných a opakujúcich sa vzorov bežných tapiet.

Fototapety – rozdelenie podľa materiálu

Často sa môžeme stretnúť s otázkou, aký materiál zvoliť pre fototapetu? Podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, sa rozlišuje niekoľko typov.

Vlhkosť, mechanické poškodenie alebo vplyv slnečného žiarenia sú hlavné faktory, ktoré môžu výrazne zhoršiť kvalitu konečného výsledku.

Časom sa môže fototapeta začať odlepovať. Ako teda zladiť stavebný materiál fototapety s podmienkami v miestnosti?

Vliesové tapety

Pri stručnom vysvetlení toho, čo je vliesová tapeta, by sme mali v prvom rade upozorniť na jej vrstvenú štruktúru. Netkaný polyesterový podklad a vrchná vinylová vrstva poskytujú veľmi dobrú odolnosť voči všetkým faktorom, ktorým musí fototapeta čeliť.

Stojí za to vziať do úvahy, že je tiež skvelým riešením na zamaskovanie nerovností a malých priehlbín na stenách.

Vinylové fototapety

Vyznačujú sa vysokou kvalitou potlače a hladkosťou a sú odolné voči poškodeniu, vlhkosti a slnečnému žiareniu, takže sú skvelou voľbou do miestností, ako sú kuchyne a kúpeľne.

Latexové fototapety

Pri odpovedi na otázku, čo je latexová tapeta, možno povedať, že ide o lepšiu verziu papierovej tapety. Syntetický papier, ktorého súčasťou je latexové vlákno, zaručuje vysokokvalitnú potlač.

Jej inštalácia je navyše jedna z najjednoduchších vzhľadom na iné typy fototapiet. Najčastejšie sa používa v miestnostiach s nízkou vlhkosťou, ako je obývacia izba alebo spálňa.

Čo sa ešte oplatí vedieť pri výbere fototapety?

Je fototapeta umývateľná? Udržiavanie fototapety v čistote závisí od jej materiálu, napríklad papierový variant sa môže poškodiť už len tým, že ho umiestnite do miestnosti s vysokou vlhkosťou, nehovoriac o umývaní. Na druhej strane, vinylové alebo vliesové tapety sú umývateľné výrobky.

Existujú aj samolepiace fototapety, ktoré sa ľahko inštalujú a ich trvanlivosť je daná polyesterovou tkaninou.

Mohlo by vás zaujímať…