Obrazy psov – dekorácie nielen do detských izieb

Obrázok psa

Prvé stopy po zvečnení spoločného vzťahu medzi ľuďmi a psami možno nájsť na skalných rytinách objavených v Saudskej Arábii, ktoré pochádzajú z obdobia spred okolo 8 000 rokov. Staroveké dielo zobrazuje lovca a 13 psov. Zaujímavé je, že viaceré z nich sa zdajú byť pripútané na vodítku.

Partnerstvo medzi človekom a psom evidentne siaha do veľmi dávnych čias. Štvornohí priatelia nás sprevádzali na našich poľovačkách výmenou za zvyšky ulovenej zveri. Takéto sklony psích predkov viedli k spoločnej domestifikácii týchto zvierat a natrvalo zakorenili ich prítomnosť medzi ľuďmi.

Niet divu, že ich ľudia v priebehu rokov začali umiestňovať na rôzne umelecké diela. Psy sa začali oceňovať pre ich vernosť, ochranu, ktorú poskytovali svojim majiteľom, a jednoducho pre spoločnosť, ktorú im poskytovali. S rastúcou popularitou sa začali objavovať obrazy so psami.

Prvé obrazy psov

V starovekom Ríme a Grécku boli psy cenené pri love a v úlohe strážcov. Vyskytovali sa v legendách a vystupovali ako atribúty bohov. Už vtedy sa začal objavovať trend spoločenských psov, miniatúrnych plemien, ktoré sprevádzali ženy (maltezáčik). Všeobecne uznávaná mramorová socha dvoch psov znázorňuje typ psov, ktoré Rimania používali na naháňanie.

Ukázalo sa, že v starovekom Ríme bol dodnes známy trend umiestňovať pred svoj majetok obrázok psa s nápisom Cave Canem (“Pozor na psa”).

Psy v rodine

S príchodom stredoveku sa postavenie psov ako loveckých spoločníkov nielen udržalo, ale aj výrazne spopularizovalo medzi bohatšími vrstvami spoločnosti. Stredoveký poľovnícky traktát Livre de la Chasse (1406-1407) zobrazuje ľudí sprevádzaných svorkou psov. Plemená špecializované na lov boli vysoko cenené a žiadané v každej váženej rodine.

Obrazy so psami sa neprestali tešiť obľube v šľachtických rodinách. Symbolizovali manželskú vernosť a chránili potomkov panovníkov. Často sa umiestňovali aj na portréty, na kolená svojich majiteľov. Obraz, ktorý v roku 1637 namaľoval Anthony van Dyck, je portrétom detí Karola I. a zobrazuje veľkého psa, ktorý na deti dohliada.

Psy na obrazoch

Hoci obrazy so psami sú s nami už dlho, málokedy boli tieto zvieratá samostatnou témou. Psy na obrazoch začali vyjadrovať emócie, myšlienky a rozprávať príbehy.

Psy sa začali maľovať ako milí spoločníci, zachytávala sa ich upokojujúca povaha. Na obraze filozofa Diogena od Jeana Léona Gérôma vidíme skupinu psov, ktorí sa pozerajú na skromného starca. Paul Gauguin v inovatívnom diele Zátišie a tri šteniatka z roku 1888 porovnáva utešené šteniatka s maľbou nehybných predmetov. Na populárnom obraze Britona Riviera Sympathy verný pes utešuje ustarané dievčatko.

Vďaka moderným možnostiam digitálnej tlače sa obrazy so psami objavili v mnohých obývačkách, chodbách a detských izbách. Ak hľadáte obraz psa – môžete si vybrať zo širokej ponuky vzorov dostupných na trhu alebo si vytvoriť fotoobraz z fotografie svojho milovaného domáceho maznáčika. Vzťah medzi človekom a psom je jedinečný, a preto ho chceme osláviť osobitným spôsobom, napríklad zavesením obrázkov so psami na čestné miesto v dome.

Mohlo by vás zaujímať…