Obrazy psov – dekorácie nielen do detských izieb

Obrázok psa

Prvé stopy po zvečnení spoločného vzťahu medzi ľuďmi a psami možno nájsť na skalných rytinách objavených v Saudskej Arábii, ktoré pochádzajú z obdobia spred okolo 8 000 rokov. Staroveké dielo zobrazuje lovca a 13 psov. Zaujímavé je, že viaceré z nich sa zdajú byť pripútané na vodítku.

Partnerstvo medzi človekom a psom evidentne siaha do veľmi dávnych čias. Štvornohí priatelia nás sprevádzali na našich poľovačkách výmenou za zvyšky ulovenej zveri. Takéto sklony psích predkov viedli k spoločnej domestifikácii týchto zvierat a natrvalo zakorenili ich prítomnosť medzi ľuďmi.

Niet divu, že ich ľudia v priebehu rokov začali umiestňovať na rôzne umelecké diela. Psy sa začali oceňovať pre ich vernosť, ochranu, ktorú poskytovali svojim majiteľom, a jednoducho pre spoločnosť, ktorú im poskytovali. S rastúcou popularitou sa začali objavovať obrazy so psami.

Prvé obrazy psov

V starovekom Ríme a Grécku boli psy cenené pri love a v úlohe strážcov. Vyskytovali sa v legendách a vystupovali ako atribúty bohov. Už vtedy sa začal objavovať trend spoločenských psov, miniatúrnych plemien, ktoré sprevádzali ženy (maltezáčik). Všeobecne uznávaná mramorová socha dvoch psov znázorňuje typ psov, ktoré Rimania používali na naháňanie.

Ukázalo sa, že v starovekom Ríme bol dodnes známy trend umiestňovať pred svoj majetok obrázok psa s nápisom Cave Canem (“Pozor na psa”).

Psy v rodine

S príchodom stredoveku sa postavenie psov ako loveckých spoločníkov nielen udržalo, ale aj výrazne spopularizovalo medzi bohatšími vrstvami spoločnosti. Stredoveký poľovnícky traktát Livre de la Chasse (1406-1407) zobrazuje ľudí sprevádzaných svorkou psov. Plemená špecializované na lov boli vysoko cenené a žiadané v každej váženej rodine.

Obrazy so psami sa neprestali tešiť obľube v šľachtických rodinách. Symbolizovali manželskú vernosť a chránili potomkov panovníkov. Často sa umiestňovali aj na portréty, na kolená svojich majiteľov. Obraz, ktorý v roku 1637 namaľoval Anthony van Dyck, je portrétom detí Karola I. a zobrazuje veľkého psa, ktorý na deti dohliada.

Psy na obrazoch

Hoci obrazy so psami sú s nami už dlho, málokedy boli tieto zvieratá samostatnou témou. Psy na obrazoch začali vyjadrovať emócie, myšlienky a rozprávať príbehy.

Psy sa začali maľovať ako milí spoločníci, zachytávala sa ich upokojujúca povaha. Na obraze filozofa Diogena od Jeana Léona Gérôma vidíme skupinu psov, ktorí sa pozerajú na skromného starca. Paul Gauguin v inovatívnom diele Zátišie a tri šteniatka z roku 1888 porovnáva utešené šteniatka s maľbou nehybných predmetov. Na populárnom obraze Britona Riviera Sympathy verný pes utešuje ustarané dievčatko.

Vďaka moderným možnostiam digitálnej tlače sa obrazy so psami objavili v mnohých obývačkách, chodbách a detských izbách. Ak hľadáte obraz psa – môžete si vybrať zo širokej ponuky vzorov dostupných na trhu alebo si vytvoriť fotoobraz z fotografie svojho milovaného domáceho maznáčika. Vzťah medzi človekom a psom je jedinečný, a preto ho chceme osláviť osobitným spôsobom, napríklad zavesením obrázkov so psami na čestné miesto v dome.

Prečo si vybrať obrazy so psami?

Obrazy so psami majú schopnosť priniesť do vášho domova teplo a radosť. Psy sú vernými spoločníkmi a symbolmi lojality, priateľstva a lásky. Obrazy zobrazujúce psíkov môžu vyvolávať pozitívne emócie a vytvárať pocit pohody v každej miestnosti. Navyše, ak ste milovníkom psov, takýto obraz môže byť spôsob, ako prejaviť svoju lásku k týmto úžasným zvieratám a zároveň pridať vášmu interiéru osobný a unikátny dotyk.

Okrem emocionálnej hodnoty môžu obrazy so psami slúžiť aj ako skvelý dizajnový prvok. Sú dostupné v rôznych štýloch – od realistických portrétov až po moderné a abstraktné zobrazenia. To umožňuje ľahké zapadnutie do rôznych dekoratívnych štýlov, či už preferujete klasickú eleganciu, rustikálnu útulnosť alebo moderný minimalizmus. Obrazy so psami môžu byť taktiež skvelým spôsobom, ako oživiť prázdnu stenu a vytvoriť v miestnosti ústredný bod, ktorý priťahuje pozornosť.

Obrazy so psíkmi v obývačke

Obývačka je miestnosť, kde sa stretávame s rodinou a priateľmi, preto je dôležité, aby bola pohodlná a príjemná. Obrazy so psíkmi môžu pridať do tejto miestnosti nádych útulnosti a srdečnosti. Predstavte si, ako krásny obraz vášho obľúbeného plemena alebo šťastného šteniatka môže oživiť stenu nad gaučom alebo krbom. Takýto obraz nielenže skrášli priestor, ale aj vytvorí príjemnú atmosféru, ktorá povzbudzuje rozhovory a smiech.

Výber správneho obrazu do obývačky závisí od celkového štýlu miestnosti. Ak máte modernú obývačku, môžete sa rozhodnúť pre abstraktný obraz so psími motívmi v odvážnych farbách. Na druhej strane, do tradičnej obývačky by sa mohol hodiť klasický olejomaľovaný portrét psa v elegantnom ráme. Nech už je váš štýl akýkoľvek, obrazy so psíkmi sú univerzálnou voľbou, ktorá pridá vášmu domovu jedinečný charakter a šarm.

Obrazy so psíkmi v detskej izbe

Detská izba je miesto plné fantázie a radosti, a obrazy so psíkmi môžu tieto vlastnosti ešte viac podporiť. Psy sú pre deti obľúbenými zvieratami a ich prítomnosť na obrazoch môže povzbudiť detskú predstavivosť a empatiu. Veselé a farebné obrazy so šteniatkami môžu byť skvelým doplnkom, ktorý rozveselí každé dieťa a urobí jeho izbu ešte útulnejšou a zábavnejšou.

Okrem estetického prínosu môžu mať obrazy so psíkmi v detskej izbe aj výchovný aspekt. Deti sa prostredníctvom obrazov môžu učiť o rôznych plemenách psov a ich vlastnostiach, čo môže podporiť ich zvedavosť a záujem o zvieratá. Navyše, maľby zobrazujúce psov v rôznych situáciách môžu podporiť rozvoj emocionálnej inteligencie detí, keďže ich motivujú premýšľať o pocitoch a správaní týchto zvierat. Takto obrazy so psíkmi nielenže skrášlia detskú izbu, ale aj prispievajú k osobnostnému rozvoju vašich detí.

 
 

Mohlo by vás zaujímať…