Minimalizmus v interiérovom dizajne

Minimalistický interiér

Časy, keď bolo potrebné zariadiť každý kút domácnosti, pomaly upadajú do zabudnutia a spájajú sa so staršími generáciami. Moderné byty sa čoraz viac vyznačujú priestorom a striedmym množstvom nábytku a doplnkov. Minimalizmus v štyroch rohoch môže byť zvolený z mnohých rôznych dôvodov, ale nie je pochýb o tom, že preferencie zákazníkov sledujú výrobcovia nábytku a interiérového dizajnu. Dokonca aj malé priestory prestanú byť zahltené nadmerným nábytkom a obyvatelia získajú slobodu používania miestnosti.

Ako vytvoriť minimalistický interiér?

Minimalistický štýl je holistický prístup k farbám, množstvu nábytku a doplnkov, ako aj k ostatným aspektom každodenného života. Minimalistické bývanie sa vyznačuje pravidelným objemom nábytku, ktorý je často inšpirovaný škandinávskym štýlom. Môžu byť vyrobené z prírodných materiálov, ako je drevo, alebo môžu mať priemyselnú atmosféru vďaka použitiu oceľových alebo kovových prvkov. Minimalizmus v interiérovom dizajne znamená aj málo alebo žiadne doplnky. Často sa namiesto toho objavujú rastliny v hojnom počte, ktoré oživujú minimalistický interiér.

Prečo sa rozhodnúť pre minimalizmus?

Skôr než sa rozhodneme pre minimalizmus v interiérovom dizajne, stojí za to zamyslieť sa nad genézou tohto trendu, ktorý dominuje súčasnému bývaniu. Mnohí ľudia sa rozhodujú pre minimalizmus z obavy o životné prostredie. Nadbytok vecí v byte vytvára ďalšie vrstvy odpadu, čo vedie k znečisťovaniu planéty a následne k zhoršovaniu životného komfortu z pohľadu budúcich generácií.

V usporiadanom interiéri sa ľahšie sústreďujú myšlienky a získava vnútorná rovnováha, čo je tiež silným podnetom na voľbu minimalizmu v interiérovom dizajne. Priestor vám umožní byť v pohode a ľahšie dosiahnuť pokoj, čo je obzvlášť dôležité, keď denne zažívate veľa stresových situácií v práci alebo v súkromnom živote.

Výhody minimalizmu v interiérovom dizajne

Hlavnou výhodou minimalizmu je úspora času a peňazí. Menej nábytku a doplnkov znamená menej výdavkov na zariadenie a usporiadanie domácnosti. Ak sa rozhodneme kupovať len funkčný a jednoduchý nábytok, ušetríme čas hľadaním a zostavovaním viacerých súprav, ktoré nebudeme denne používať. Výhody minimalizmu v interiérovom dizajne sa teda prejavia v krátkom čase. K výhodám patrí aj menej prachu usadzujúceho sa na nábytku a najmä na drobnostiach a iných drobných bytových doplnkoch. Ušetríte tak čas na upratovanie, ktorý môžete využiť na realizáciu svojich vášní alebo trávenie času s blízkymi.

Mohlo by vás zaujímať…