Geometrické a art déco tapety. Aké sú rozdiely a podobnosti?

Geometrické nástenné maľby

Moderný interiér sa nezaobíde bez prítomnosti tapiet v jednom z dominantných štýlov tohto trendu – hovoríme o geometrických tapetách a tapetách v štýle art déco. Oba štýly sú také nádherné, že je ťažké rozhodnúť sa len pre jeden. Pozrite sa preto na ich podobnosti a rozdiely, ktoré vám určite uľahčia rozhodovanie.

Palácové interiéry vs. opakovanie a minimalizmus

Nie náhodou sa štýl art déco nazýva “palácový”. Nemožno mu uprieť dokonalú eleganciu a originalitu. Tapety v tomto štýle si želá každý, kto rád nasleduje módne trendy a vzbudzuje obdiv u hostí, ktorí navštívia interiér. Módne v 20. a 30. rokoch. minulého storočia a teraz opäť triumfujú a dodávajú miestnostiam absolútne fenomenálnu atmosféru spred rokov, aj keď v trochu inej verzii.

Dekorácie s použitím geometrických tapiet sú na druhej strane trochu iný príbeh; hoci nájdete množstvo podobností, veľkú úlohu tu hrajú detaily. Človek nezasvätený do sveta interiérového dizajnu si nemusí všimnúť rozdiel medzi tapetami v geometrickom štýle a tapetami v štýle art déco, hoci tieto štýly sú v skutočnosti naozaj odlišné. Najprv si však všimnite spoločné črty týchto tapiet.

Najsilnejším spojivom medzi nimi je symetria, pravidelnosť, opakovanie. Je to raj pre tých, ktorí milujú poriadok a vizuálny lad v miestnosti!

Pozrime sa na spoločné črty…

Je ľahké si všimnúť tendenciu používať geometrické a art déco tapety v interiéroch rovnako minimalistov (napríklad geometrické tapety v škandinávskom štýle, geometrické tapety biele, geometrické tapety sivé a art déco tapety takmer bez ornamentov), ako aj osôb, ktoré majú rady, keď sa v interiéri “niečo deje” (príkladom môžu byť zelené art déco tapety, tmavomodré art déco tapety, tapety s geometrickými obrazcami alebo dokonca 3D geometrické tapety).

Tapety v štýle art déco aj tapety s geometrickými vzormi sú až po okraj naplnené rovnakým vzorom, t. j. existuje jeden dominantný motív, ktorý sa mnohokrát opakuje. Vidí tu niekto potenciál v jednoduchosti kladenia týchto tapiet, konkrétne v možnosti diskrétne priložiť ďalšiu tapetu k predchádzajúcej?

A pokiaľ ide o jednoduchosť lepenia, nemožno prehliadnuť skutočnosť, že v oboch skupinách nájdeme vliesové tapety, papierové tapety ako aj vinylové tapety. Tie sú obzvlášť obľúbené, pretože ich vynikajúci dizajn chráni možnosť umývania alebo dokonca umiestnenia v kuchyniach a kúpeľniach, kde sa vyskytuje najviac znečistení a vlhkosti.

Oba štýly sa vyskytujú v pomerne tlmených verziách s malými, pokojnými motívmi (napr. art déco má rád drobné kvety), ale môžu prekvapiť aj svojou živosťou (nápadné pestrofarebné geometrické obrazce v druhom štýle). Rovnako nič nebráni tomu, aby ste nimi pokryli jednu stenu a zvyšok stien vyplnili viac či menej intenzívnymi farbami.

… a rozdiely medzi štýlom art déco a geometrickým štýlom

Vráťme sa na chvíľu k otázke dizajnu art déco a geometrických tapiet. Hoci sa vyznačujú symetriou, tá sa prejavuje mierne odlišnými tvarmi. Geometrické tapety (a najmä 3D tapety) sú plné tzv. základných obrazcov; nie je ťažké nájsť pruhy, štvorce, kruhy, pretínajúce sa priamky. Art déco ponúka o niečo väčšiu škálu možností; kvetinové motívy alebo motívy súvisiace s umením sú tu umiestnené o niečo zložitejšie, členitejšie, dokonca môže ísť o jeden obrázok reprodukovaný po celej šírke. Art déco miluje drevené boho doplnky, zatiaľ čo geometrické vzory dopĺňajú kovové prvky. V závislosti od zvoleného motívu tapety a ďalších prvkov môžete ľubovoľne upravovať proporcie interiéru.

Mohlo by vás zaujímať…