Čo dať na steny kúpeľne namiesto obkladačiek?

Malá Kúpeľňa

Väčšina stien v slovenských kúpeľniach je pokrytá obkladačkami. Hoci sa líšia veľkosťou, vzorom alebo farbou, treba vedieť, že to nie je jediné možné riešenie. Kúpeľňa je miestnosť so špeciálnymi požiadavkami. Vysoká vlhkosť, časté zmeny teploty, náhodné postriekanie podlahy alebo steny. Existujú aj iné materiály ako dlaždice, ktoré dokážu splniť takéto vysoké požiadavky? Ak sa často pýtate: “Čo dať na steny kúpeľne namiesto obkladačiek?”, máme pre vás niekoľko zaujímavých návrhov.

Fototapety

Steny pokryté fototapetou sú pomerne lacným a pôsobivým riešením. Vďaka tomuto usporiadaniu získa kúpeľňa jedinečný, osobný charakter. Fototapeta nie je taká odolná ako dlaždice, ale to nemusí byť nevýhoda. Byt na prenájom alebo možnosť častejšej zmeny koncepcie podporuje myšlienku používania tapiet. Stena musí byť primerane pripravená. Musí byť dokonale hladká a tiež sa oplatí ju napustiť penetračným prípravkom. Nezabudnite použiť špeciálne lepidlo odolné voči vlhkosti.Fototapety do kúpeľne vyžadujú vinylový alebo vliesový podklad, ako aj laminát, ktorý umožňuje čistenie tapety vlhkou handričkou. Rajská pláž, divoká džungľa alebo preplnené mesto. Obrovský výber vzorov ponúka nekonečné možnosti dizajnu.

Umývateľné farby

Toto riešenie je ešte rýchlejšie a lacnejšie ako nástenná maľba. Moderná technológia umožnila vytvoriť vodeodolné farby. Sú potiahnuté špeciálnou vrstvou, ktorá neabsorbuje vodu a je odolná voči chemikáliám obsiahnutým v čistiacich prostriedkoch. Okrem toho sú niektoré farby vyvinuté tak, aby zabraňovali rastu plesní a húb. Už žiadne zdĺhavé rozbíjanie dlaždíc. Umývateľné farby sú skvelou voľbou na expresnú víkendovú renováciu kúpeľne.

Drevo

Hoci ide o materiál, ktorý sa už stáročia úspešne používa pri stavbe domov, málokto si naň spomenie pri dokončovaní kúpeľne. Krásny prírodný surový materiál, ktorý zútulní každú miestnosť. Tento nadčasový stavebný materiál, hoci je pomerne drahý, má mnoho výhod. Dokonale sa kombinuje s väčšinou farieb a textúr. Je nepostrádateľné v klasickom, provensálskom a nedávno módnom škandinávskom štýle.
Betón

Pre odvážnych nadšencov moderného štýlu, ktorí majú radi chladnú a industriálnu atmosféru. Architektonický betón sa vyznačuje drsnou, pórovitou štruktúrou. Neabsorbuje vodu a je odolný. Jeho jednotná štruktúra opticky zväčšuje priestor. Často stačí len jedna betónová stena, aby kúpeľňa získala ten správny charakter. Skvele vyzerá v kombinácii so sklom, takže ho možno úspešne použiť na stene s veľkým zrkadlom.

Kúpeľňová stena bez obkladačiek – nápady

Obkladačky na steny samozrejme nie sú prežitkom. V súčasnosti môžete nájsť obkladačky s krásnymi textúrami, tvarmi a farbami. Existujú také, ktoré imitujú drahé suroviny, ako je drevo, betón alebo mramor. Treba však vedieť, že existuje mnoho alternatív a obkladačky nie sú jediným riešením pre steny kúpeľne.

Mohlo by vás zaujímať…