Aranžmán malého kúpeľne – šikovné nápady na malý priestor

Malá kúpeľňa

Vlastná kúpeľňa je snom mnohých – bohužiaľ v realitách panelových domov je realizácia takéhoto projektu úplne nemožná. To však neznamená, že nie je možné vytvoriť pohodlnú kúpeľňu, v ktorej by sme chceli relaxovať. Dosiahnuť to nie je z najjednoduchších úloh, ale nevyžaduje si najímanie dizajnéra – stačí chladný pohľad na metráž, rozloženie vodných bodov, kanalizácie a svetla a výber vhodných materiálov, ktorých našťastie nie je nedostatok. S trochou šťastia aranžmán malej kúpeľne nevyžaduje veľa úprav, ale vo väčšine prípadov je nevyhnutné sekanie a vyrovnávanie povrchov do zvislej a vodorovnej polohy.

Bez merania nie je plánovanie

Celkový aranžmán malej kúpeľne začína papierom, ceruzkou a metrom. Je nutné zmerať plochu podlahy a stien, ako aj označiť vodné a kanalizačné body (presne, s určením ich výšky od podlahy), ako aj svetelné body a prívod elektriny. Pri tom nesmieme zabudnúť na plynovú inštaláciu, ktorá však vo veľa bytoch znamená plynový ohrievač umiestnený práve v kúpeľni, ako aj ventilačné otvory a dvere. Ak plánujeme presunúť plynový ohrievač, musíme sa vyzbrojiť trpezlivosťou, pretože ide o procedúru vyžadujúcu schválenie príslušných služieb a overenie podmienok a možností pripojenia ho k dymovým komínovým potrubiam na inom mieste, ako aj možnosti modernizácie plynovej inštalácie – v tomto prípade je nutná návšteva odborníkov, ktorí práce vykonajú.

Vráťme sa však k základom, teda k meraniu a prenášaniu získaných údajov na papier. Po ich zhromaždení prichádza čas na konzultácie všetkých zainteresovaných. Treba zvážiť, či nás zaujíma aranžmán malej kúpeľne so sprchou, alebo možno predsa len dávame prednosť vani, a tiež či v miestnosti bude stáť práčka. S týmito údajmi pristupujeme k zostaveniu ich s vodnými a kanalizačnými bodmi. Ak v tejto fáze všetko súhlasí, teda predbežné umiestnenie sprchy, umývadla a práčky nekoliduje s ergonómiou miesta, môžeme začať hľadať vhodné materiály a zariadenia.

So sprchou, či bez – to je otázka!

Niektorí majú radi vane, iní zbožňujú sprchu. Je pravdou, že v malej kúpeľni, kde je každý centimeter na váhu zlata, je rozhodne lepšou voľbou sprcha. Samozrejme, je možné kúpiť vane šité na mieru minimálnemu priestoru, ale to je pomerne náročné riešenie, ktoré nielen narúša interiér, ale tiež vyžaduje použitie kúpacieho krytu, ktorý umožní premeniť sa – pokým možno – na sprchu.

Aranžmán malej kúpeľne so sprchou ponúka väčšie možnosti tzv. otvoreného priestoru. Použitie podlahovej kúpeľňovej dlažby namiesto štandardnej sprchovej vane je prvým plusom. Druhým je, že nie sme obmedzení konkrétnym rozmerom – dokonca ochranné sklenené zásteny si môžeme objednať v netypickom rozmere. Rozhodne neodporúčame obkladanie sprchy matnými kabinami, ktoré priestor rozrežú na malé, klaustrofobické kúsky a zničia aj tie najlepšie aranžačné nápady. Okrem toho zaujímavá sprchová hlavica napríklad v retro alebo industriálnom štýle stojí za vystavenie.

Otázku vešiakov na uteráky môže vyriešiť kúpeľňový radiátor alebo špeciálny záves na dvere. Môžeme sa tiež pokúsiť o malé háčiky montované priamo do dlažby. Všetky druhy nik vo stenách, s ktorými nevieme, čo robiť, využívame na poličky, na ktorých môžu stáť kozmetika alebo čerstvé uteráky.

Umyvadlo a práčka? – samozrejme, tie sa tu tiež nájdu

Umyvadlo v malej kúpeľni je absolútnym základom. Zabudnime na doby, keď namiesto neho bola multifunkčná vaňa. Na trhu nájdeme rôzne modely v kompaktných rozmeroch. Ak sme vedľa naplánovali práčku, môžeme siahnuť po umyvadle na dosku o jemnom tvare oválu, alebo po zaujímavej mise. Pod doskou, v časti pod umyvadlom, je vhodné vytvoriť miesto pre ukladanie čistiacich prostriedkov. Nad umyvadlom by malo visieť zrkadlo. Dobrým nápadom sú zrkadlá so za nimi skrytými skrinkami, v ktorých sa zase zmestia denné kozmetiky.

Aranžmán malej kúpeľne so sprchou a práčkou musí byť adekvátne osvetlený. V malých miestnostiach nie je tak dôležitá veľkosť dlaždíc, ale ich farebnosť áno. V tomto ohľade zabúdame na tmavé farby a matné povrchy. Zrkadlové a saténové povrchy by mali byť na dennom poriadku, rovnako ako strategicky umiestnené zrkadlo a svetelné body, ktoré sa nachádzajú nielen na strope, ale aj na stenách. Dobré je, ak je práčka ukrytá pod doskou a tvorí jednotný, vizuálny celok s ďalším vybavením.

Mohlo by vás zaujímať…